Co to jest maska do włosów i czym różni się od odżywki?

Na półkach w drogeriach można znaleźć wiele kosmetyków do włosów. Wśród nich jest sporo masek, które odżywiają, regenerują i ułatwiają ułożenie fryzury. Czym jest dokładnie maska na włosy? Jaka jest różnica pomiędzy maską a odżywką?

jak uzyskać efekt gładkich i lśniących włosów?

Maski do włosów kontra odżywki

Nie każda kobieta zapewne wie, jaka jest różnica pomiędzy maską a odżywką do włosów. W obu przypadkach można liczyć na nawilżenie i odżywienie, jednak różnice pomiędzy tymi produktami są dość znaczące. Maska na włosy przede wszystkim dociera w głąb włosa i wnika aż w cebulki i skórę głowy. Konsystencja maski jest znacznie gęściejsza i zawiera dużo więcej składników odżywczych.

Jak używać maski do włosów?

Do wyboru są różnego rodzaju maski do włosów, które wzmacniają, regenerują, ale także nadają blasku i gładkości. Można znaleźć także maski poprawiające kolor włosów i ich wygląd. Aby kosmetyk przyniósł oczekiwane efekty, musi być odpowiednio aplikowany. Maska powinna być nałożona na wilgotne i umyte włosy w letniej wodzie. Kosmetyk musi być równomiernie i delikatnie wmasowany w pasma i skórę głowy. Najczęściej maska powinna być trzymana przez około 20 minut. Jeśli włosy są bardzo zniszczone, to można ten czas wydłużyć nawet na całą noc. Efekty są widoczne bardzo szybko, należy jednak produktu używać raz lub dwa razy w tygodniu.

Jakie składniki powinny znajdować się w maskach do włosów?

Podstawowym składnikiem masek jest keratyna i lanolina. Pierwszy z nich jest odpowiedzialny za gładkość i połysk, a drugi zapobiega przesuszaniu włosów. W wielu produktach znajduje się też panthenol, czyli prowitamina B5 wzmacniająca i odbudowująca włosy, a także aminokwasy i witaminy niezbędne do prawidłowego wzrostu. Zapobiegają one także wypadaniu.

Maski na włosy z roślinnymi wyciągami

Wiele masek w swoim składzie zawiera ziołowe i roślinne wyciągi, które należą do substancji czynnych. Ich zadaniem jest regeneracja i naprawa zniszczonych włosów, a także wzmocnienie i poprawa wyglądu. Wyciągi roślinne zawierają mnóstwo witamin i aminokwasów, które korzystnie wpływają na kondycję nawet bardzo zniszczonych i słabych pasm.